Badmintonový klub TJ Baník Most
 
 
 

Termínový kalendář

Statistika návštěvnosti

Jak vybrat badmintonovou raketu

Jste nerozhodní jakou raketu na badminton si máte vybrat? Na následujících několika řádcích vám poradíme, jak postupovat, abyste si vybrali tu pravou. Pro výběr vhodné rakety je potřeba si uvědomit jaký styl hry preferujete a jaká je úroveň vaší hry.
Od těchto dvou faktorů by se měly odvíjet technické parametry vaší nové rakety.
 

1. Části badmintonové rakety

2. Pružnost rakety - SHAFT

Pružnost respektive tuhost rakety má vliv na rychlost a dráhu letu míčku.
Podle tuhosti rámu můžeme rakety rozdělit na 3 základní stupně:

 • Tuhé rakety (stiff) jsou určeny pro zkušenější hráče, kteří nemají problém s délkou úderu. Výhodou tuhých raket je, že raketa kopíruje pohyb ruky, protože nedochází k pružení rámu a úder je tak stabilnější. Tímto jsou tuhé rakety předurčeny k rychlým úderům jako jsou drajvy či smeče.
 • Pružné rakety (flex) vám umožní při správné technice vyvinout více energie do úderu a naopak při obraných úderech tuto energii utlumí a tím budete mít větší kontrolu nad protiúderem. Oproti tuhým raketám jsou tyto rakety vhodné i pro začínající hráče.
 • Středně pružný/tuhý rám rakety (medium flex) je kompromisem mezi výše uvedenými typy. Zda se bude jednat o útočnou či obrannou raketu ovlivní následující a tím je vyvážení (těžiště) rakety.


Někteří výrobci však udávají stupňů až 7:

 • Extra Flexible (velmi pružný shaft)
 • Flexible (pružný shaft)
 • Medium Flex / Dynamic (více pružný shaft)
 • Medium / Dynamic (středně pružný shaft)
 • Medium Stiff / Dynamic Stiff (středně tuhý shaft)
 • Stiff (tuhý shaft)
 • Extra Stiff (velmi tuhý shaft)

 

3. Vyvážení rakety

Vyvážení rakety je hlavní faktor, který dělí rakety na útočné a obranné. Podle polohy těžiště se dělí rakety na:

 • Rakety s těžkou hlavou (head heavy) mají těžiště dále od rukojeti. Protože tyto rakety mají těžší hlavu, jste s nimi schopni předat míčku větší energii a tím i větší rychlost a tak jsou tyto rakety vhodné pro útočnou hru. Nevýhodou je, že rakety s těžší hlavou jsou trochu těžkopádné, což vám moc nepřidá při vybírání rychlých míčů a hraní rychlých výměn.
 • Rakety s lehkou hlavou (popř. vyvážení do rukojeti, head light) mají těžiště blíže k rukojeti. Výhodou těchto raket je, že vaše ruka s nimi bude mrštnější. Proto se hodí na odehrávání rychlých míčů a výměn. Ovšem pokud zahrajete s touto raketou smeč, nebo jiný silový úder, nebude díky lehké hlavě tak razantní oproti raketě s těžkou hlavou.
 • Vyvážená raketa (popř. vyvážení na střed, even balance) je opět něco mezi. Překonávání momentu setrvačnosti rakety zápěstím není tak omezující při rychlých výměnách a do úderu je možné dát větší energii oproti lehké hlavě.

 

4. Ostatní parametry

Dalšími parametry rakety jsou hmotnost, délka rakety, tvar hlavy, velikost rukojeti a také na kolik by měl být vypnutý výplet.

 • Hmotnost moderních raket se pohybuje v rozmezí 80g - 100g a nemá žádný zásadní vliv na herní vlastnosti. Většina výrobců uvádí hmotnost rakety bez výpletu a bez omotávky.
 • Délka rakety je v dnešní době obvykle 675mm (long). Vyrábí se ale i délky 670, 680 a možná i další.
 • Tvar hlavy rakety určuje velikost a tvar ideálního místa pro odraz míčku, tzv. sweet spot. Závodní rakety mají kvůli aerodynamice menší hlavu, tím je větší riziko odehrát míček mimo sweet spot.
 • Rukojeti (grip) badmintonových raket mohou být v různých velikostech. Volit byste měli podle velikosti vaší dlaně. Tenčí jsou obvykle vhodnější pro ženy a děti, tlustší naopak pro muže. Tloušťku rukojeti si můžete upravit vhodnou omotávkou, které se vyrábí v různých tloušťkách.
 • Předepsaná síla vypnutí výpletu je obvykle v rozmezí 8kg - 11kg (18lb - 24lb). Silou vypnutí lze ovlivnit reakční vlastnosti rakety. Rozhodně není dobré nechat raketu vyplést mimo předepsaný rozsah. Raketa potom ztrácí své vlastnosti, v případě přepnutí je raketa náchylnější k prasknutí rámu hlavy a nebo také může docházet k vibracím při odehrávání míče.
   

Určení velikosti GRIPu - pomůcka

Obecně platí, že nejběžnější velikostí pro průměrného muže je velikost gripu G4. Pro větší mužskou ruku pak G5 (gripy na objednávku) a naopak pro menší mužskou dlaň volíme velikost G3. Velikost G3 se běžně volí i pro ženy, nejčastěji však velikost G2; ženy s menší dlaní pak mohou zkusit i velikost G1. Děti mají gripy G0 nebo G1.

Pokud i přes výše uvedené váháte, jakou velikost gripu zvolit, zkuste si jednoduché změření pomocí šablony viz níže:

Označení gripu

Naměřená hodnota

Určeno pro

G1

4 1/8

10,5 cm

ženy, děti

G2

4 1/4

10,8 cm

ženy, děti

G3

4 3/8

11,1 cm

muži, ženy

G4

4 1/2

11,4 cm

muži

G5

4 5/8

11,7 cm

muži

Při výběru gripu však pamatujte na jednoduchou věc a to, že velikost gripu lze zvýšit, ale nelze snížit. Pokud tedy váháte, případně jste na rozmezí hodnot – volte menší grip a přidejte na něj omotávku. Ta přidá průměrně až 2 mm na velikosti gripu.

 

Shrnutí na závěr

Pokud je vaše hra založena na útoku, rychlých úderech bez zvedání, potom byste měli vybírat raketu s těžší hlavou a tužším rámem. Pro obranou hru, kdy hrajete hodně míčů nahoru a na síti, měli byste volit raketu s pružnějším rámem, která je lehčí do hlavy. Pokud patříte mezi technické hráče, nepreferujete ani útok ani obranu, potom je pro vás vhodná vyvážená raketa, která má středně tuhý rám a nebo raketa s tuhým rámem a lehčí hlavou. Nezapomínejte také na to, že pokud jste útočný hráč/ka a zvolíte si útočnou raketu, tak o něco hůře se vám bude hrát obrana a na opak.

V mnoha obchodech je možné si potencionální rakety zapůjčit a vyzkoušet, což je úplně nejideálnější způsob jak vybrat.

Je vhodné vlastnit minimálně dvě stejné rakety, vypletené stejným výpletem a na stejné napětí. Je to výhodné při zápase, kdy vám praskne výplet, nebo když raketu zlomíte a nebo třeba když vaše omotávka ztratí adhezní vlastnosti. Náhradní raketa vám potom hned sedne do ruky a nemusíte si zvykat na jinou, kvůli čemuž byste mohli zbytečně ztratit body. Pokud již náhradní raketu nebo rakety vlastníte, je vhodné používat všechny stejnoměrně, abyste zajistili rovnoměrné opotřebení raket zejména výpletů.